مراسم روز لباس کردی در 19 اسفند

روز چهارشنبه ۱۹ اسفند مراسم روز لباس کردی در تمامی شهرهای اقلیم کردستان با حضور زنان، مردان و کودکان با لباس های رنگی و طرح دار کردی برگزار شد.

مردم کردستان روز محل قرار گرفتن جیوه در چرخ خیاطی قدیمی لباس کردی را در تمامی مدارس و ادارات دولتی اقلیم کردستان جشن گرفتند و دانش آموزان، کارمندان و شهروندان، مردان و زنان با پوشیدن لباس کردی این روز شاد را جشن گرفتند.

شهروندان از این روز که بیانگر هویت کردها و میراث سرشار از غرور و شکوه است ابراز خرسندی کردند.

دولت اقلیم کردستان تصمیم گرفته بود 10 عکس اتو جیوه دار مارس هر سال را به عنوان روز ویژه برای لباس کردی در اقلیم کردستان اعلام کند.

لباس سنتی زنانه کردی

لباس سنتی زنان کردستان از لباس های بسیار رنگارنگ تشکیل شده است. معمولاً یک لباس یا لباس مجلسی بلند می پوشند که روی آن ژاکت یا جلیقه می پوشند. کمربندهای رنگارنگ و همچنین شلوارهای رنگارنگ گنجانده شده است.

کفش های سنتی برای زنان کرد نیز رنگارنگ است و ممکن است با مهره یا سنگ های قیمتی گلدوزی شده باشد.

زیورآلات رایج است و همه خانم ها صرف آب نخود برای سرفه نظر از سنشان می توانند لوازم ورزشی را ببینند. مخصوصاً زنان مسن‌تر جواهرات گران‌تری بودند به‌ ویژه اگر جهیزیه زیادی از خانواده شوهرش به او داده شده باشد.

در مقطعی از زمان، کیفیت و کمیت زیورآلات یک زن حاکی از موقعیت اجتماعی آنها بود. امروزه این امر کاملاً صادق نیست، اما ممکن است در برخی از جوامع سنتی کردستان اعمال شود.

لباس سنتی مردانه کردی

لباس های سنتی مردان در کردستان از لباس کردی زنانه سنندج شلوارهای گشاد تشکیل شده است که ممکن است رنگارنگ باشند، اما بیشتر به رنگ های زمینی خاموش هستند. مردان پیراهن های ساده می پوشند و به طور کلی جلیقه یا ژاکت روی پیراهن خود می پوشند. این لباس با یک کمربند یا ارسی بزرگ که به دور کمر بسته شده است تکمیل می شود.

لباس سنتی برای کردهای مرد شامل عمامه ای است که دور سر پیچیده شده و به طور سنتی خنجر در ارسی بزرگ در کمر قرار می گیرد.

 • منابع:
  1. Kurdistan Region celebrates Kurdish dress day
 • تبلیغات: 
  1. سرامیک جدید در تالار عروسی باعث سر خوردن عروس شد+عکس
  2. نیش زنبوری که باعث تصادف زنجیره ای در اتوبان شد
  3. با فلزات بازیافتی در خانه یک کسب و کار ایجاد کنید!
  4. کشف خواص زعفران و پیشینه آن در قرن های اخیر

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.